Rreth projektit

 

Pėrshendetje gjithė klaiqve,kudo janė.

 

Ndoshta e keni lexuar nismėn Klaiqi.com.Nėse jo,lexone!Inisiativėn e kemi nisur;unė,(Vebi Klaiqi,jurist nga Dardana,Ganimet Klaiqi,nga Dardana,me vendbanim Gjilan,gazetar i “kohės ditore”dhe publicist,Nexhat Sahiti (Klaiqi),veprimtar nga Gjilani Zvicėr,me perkrahjen e gjithė juve.

Deri te ideja kanė ndikuar shumė shkaqe:po i pėrmendi vetėm disa:Jemi familje e madhe,bujare,me kaluar hidhur por  ndritėshme,i kemi qėndruar armikur pėr ball brez-pas brezi.Jemi shpėrndarė    gjitha trojet ku frymohet e flitet shqip,madje edhe me larg si Turqi,Maqedoni e gjetiu.Kam deėgjuar se kusheri nga gjaku e fisi janė ngatrruar duke mos u njohur mes veti,janė dashuruar rinjėt gjithashtu nga mos njohja.Nuk po pėrmendi emra.Ndoshta ju ka ndodhur apo keni dėgjuar edhe ju.A nuk ėshtė kjo arsye na obligon bėjmė njė monografi.Tė takohemi,pasi po hyjmė shekullin e dytė ndarjes.A nuk ėshtė kjo njė rinjohje madhėshtore?Besoj se te gjithė klaiqėt i preokupon dhe gėzon njė gjė e tillė.Kemi kushte,shkollarė,vullnetar,pėr bėrjen e projektit realitet.Urdhėroni,kyquni,ndihmoni,mos hezitoni,e kemi pėr vete dhe familjet tona,jo pėr emėr,nam,a …

Kam menduar projektin ta titulloj:Klaiqi dhe klaiqėt.Ju therras edhe nje here nga zemra:kush  posedon prova materiale,deshmi te kohes se hidhur,kush njeh familje me prejardhje nga Klaiqi,te shkruaj,te njoftoj.Te bashkuar  jemi me te forte dhe ju bejme ball me leht sfidave te kohes.

 

Ja disa te dhena baze nga “Debimi I shqiptareve nga sangjaku I Nishit dhe vendosja e tyre ne Kosove 1878-1912” e dr.Sabit Ukes,botim I vitit 1994 ne Prishtine.

 

Vendbanimet ne dardane dhe Gjilan,ku ka te vendosur klaiq:

 

 1. Topanice,2 familje klaiq (tani me siguri jane me shume).Klaiqet rrjedhin nga fshati klaiq I Pusta Rekes,(sot komuna e Lebanes ne Serbi),
 2. Cfirce:me 1905 ne Cfirce vendoset nje familje klaiq,
 3. Velegllave e Epėrme,1 familje klaiq,
 4. Koretin 22 familje klaiq,
 5. Dardane Kamenice),25 familje klaiq,
 6. Desivojce,2 familje,
 7. Gllogovc (komuna e Dardanes,fshat I banuar me serb,autori ka shenuar se ka pasur te vendosura disa familje klaiq,kah kane shkuar nuk ka shenime),
 8. Poliqke,3 familje klaiq,
 9. Meshine,1 familje,
 10. Kremenate,disa familje,nuk ceke numrin e tyre,
 11. Gmice,disa familje,
 12. Tyxheci:Erdhen nga Klaiqi 2 familje.Ktu jane tri familje.Ne Gjilan nga Tyxheci kane dalur 5 familje,ne Bosnje 2 dhe ne Prishtine 2 dhe
 13. Lajqiq,1 familje klaiq.

 

Eshte ne interest e projektit qe ti nxjerrim shenimet per te gjitha keto familje,duke perfshgire numrin e antareve,strukturat kualifikuese dhe venbanimet e tanishme te tyre.

 

Ne vazhdim (nese nuk ju merzis),po jap disa te dhena nga libri:”Novobrdska Kriva Reka”e autorit dr.Anastasije Urosheviq,botuar ne Beograd me 1950.Autori shkruan se shenimet I ka mbledhur ne periudhen 1929?30 dhe I ka dorezuar per botim Akademise Sebe te Shkencave me 1935,por libriper here te pare u botua me 1950.

 

Ja disa venbanime ku autori shenon se ka trakuar familje muhaghere nga Klaiqi.

 

1.      Hajkobille (komuna e Prishtines):1 shpi klaiq e ardhur nga Ratkoceri I Jabllanices,fq.86 e librit,

2.      Zajqec (komuna e Kamenices):1 shpi klaiq gjithashtu e ardhur nga Jabllanica.

3.      Cfirce,1 shtei klaiq,

4.      Gmice,2 shpi klaiq,

5.      Tyxhec,2 shtepi dhe

6.      Meshine,1 shtepi.

 

Ne vazhdim disa te dhena dhe toponime qe permend autori e qe ndoshta jane me interes per lexuesin enderuar:

 

Ne bregoren Kulinova ose Gradishte ende gjenden themelet e nje qyteti te lashte.Thote se kete qytet (mendon ne Kamenicen) e kane ndertuar serbet dhe se guret I kane sjellur nga Domoroci prej “dores ne dore”.Me 1946 Kamenica kishte 46 shtepi,kryesisht serbe.Kamenica ishte e vendosur buze prroit te Rubocit.Familja e fundit turke e cila u shperngul nga Kamenica thote te kete qene ajo e Imer Spahiut e cila u shperngul ne Gjilan,gjysmen e dyte te shekullit te kaluar.

 

            Gmica:fshat malor shtrihet ne brigjet e prroit te Gjyrishecit.

Toponimet:”Kodra e shkaut”,Ara e Bales”,”Kodra e Korqes”,”Lugu I Luaqes” etj.

Permend vendbanimin te kasha te cilen pretendon ta pershkruaj te besimit orthodoks dhe thote se I perket Sveti Petkut (keto jane pallavra te historianit te njeanshem serb).

Ne Gmice familjet muhagjere vijne nga Serbia me 1876.