Mire se vini ne faqet e Klaiqeve!

Faqja i detikohet vellezerve dhe motrave Klaiqi

N i s m a !

Tė nderuar,vallezėr e motra !

Familja Klaiqi,e dėbuar me dhunė nga fshati me tė njėjtin emėr,qė nga viti 1830 e vendosur nė tė gjitha trojet shqiptare,ka traditė,histori,por nuk ka prova materiale mbi gjenezėn,vendndodhjen,numrin etj. Sipas dėshmive tė paraardhėsve,familja Klaiqi,ka marrė pjesė nė tė gjitha format e rezistencės sė armatosur pėr ruajtjen e identitetit. Kjo na bėn tė ndihemi krenarė! E nisėm rastėsisht me o7 gusht 2005 nė Dardanė. Na inkurajojė gatishmėria pėr pėrkrahje. Synimet tona janė:organizimi i njė takimi familjar nė Gjilan nė verėn e vitit 2006. Do ti ftojmė tė gjithė klaiqėt kudo qė janė. Do tė bėjmė njė web faqe,ku do ti grumbullojmė tė gjitha tė dhėnat:familjet,numrin e anėtarėve,prejardhjen,pregaditjet shkollore etj. Do tė grumbullojmė tė dhėna pėrmes pjestarėve tė moshuar,prova materiale si kontrata,tapi,dėshmi shkollimi apo mbi kryerjen e obligimeve nė periudha tė ndryshme kohore. Dhe nė fund qėllimi i kėtij aktiviteti ėshtė zgjidhja e kėshillit pėr bėrjen e njė monografie mbi familjen Klaiqi. Duke pasur parasysh qėllimin e kėsaj nisme,njohjen dhe pėrpjekjet pėr krijimin e identitetit tonė ju ftoj tė keni parasysh amanetin e bacės Ali,(Ali Klaiqit nga Gjilani),i cili nė takimin nismėtar na tha:”Kudo qė ta takoni njė tė afėrm nga gjaku,pėrqafoje dhe thuaji: ‘Edhe unė jam Klaiq’,kjo ėshtė mburrje pėr ne. Vėllezėr e motra ! I kemi hyrė njė projekti serioz qė do angazhim,pėrkushtim dhe natyrisht pėrkrahjen tuaj. Shpresojmė se kemi kuadro tė profileve tė ndryshme,kapacitet financiar dhe teknologjia informative na mundėson bėrjen realitet tė kėsaj nisme. Luteni qė pas leximit ta shpėrndani kėtė tekst-nismė:vėllezėrve e motrave,nipave e mbesave,shokėve e miqve. Shpresojmė se do t’na bashkangjiteni. Logarisim nė mbėshtetjen tuaj.

Grupi nismėtar:!

Vebi Klaiqi,Koretin-Dardanė,044/368/824,vebiklaiqi@hotmail.com

Ganimet Klaiqi,Gjilan,”Koha ditore”,044/133/423,ganimetklaiqi@hotmail.com

Ali Klaiqi,Gjilan,044/165/401,0280/24/231

Nexhat Sahiti,Gjilan,Zvicėr,nexhat_sahiti@hotmail.com

Heset Klaiqi,Koretin-Dardanė,k.”Titanic”,044/343/066

Ismet Klaiqi,Dardanė,Gjermani

Shukri Klaiqi,Dardanė.

Skenderbeg Klaiqi Email:Skenderbeg@Klaiqi.com, Gjermani

Vini re: Faqja ėshtė nė pėrpunim e sipėr, ju lutėm kontriboni nė materiale tė ndryshme: Materialet mundeni ti dėrgoni nė Emailin:Skenderbeg@klaiqi.comCopyright © 2005 by Skenderbeg Klaiqi.