Prezencėn e mėrgatės Shqiptare Belgjikės dhe nėn intonimin e hymnit kombėtarė, 12.11.2016 Namyr pikėrishtė

ora 16:30 u hapja e takimit themelimit Lobit Euroatalnatik Shqiptarė degės Belgjikės.

Tubimin e hapi udhėheqėsi i radios „Radio Dėshira” Orhan Azemi.

Para  pranishmėve u paraqit z. Fitore Sopa, e mandatuar nga Lobi Euroatlantik Shqiptar Qėnderore pėr thirrjen e ketij tubimi.

  njė minut heshtje pranishmit i pėrkujtuan gjithė rėnėt pėr lirinė e Atdheut. U pėrshėndetėn gjiithe, duke u faleminderuar

 pėr pjesėmarrjen dhe interesimin e treguar pėr organizimin e mėrgatės.

pastaj z. Fitore Sopa i dha fjalėn ideatorit, themeluesit dhe Kryetarit Lobit Euroatlantik Shqiptar z. Skenderbeg Klaiqi, ku

pranishmive i bėri prezantimin e projektit mbi organizimi e mėrgatės nėpėrmjet Lobit Euroatlantik Shqiptar, si kulm organizativ i

bashkimit shoqatave, klubeve, grubacionev, federative, bashkėsive, pa dallim regjioni , religjioni, bindje politike dhe kulturore.

Pėr projektin e prezantuar nga z. Skenderbeg Klaiqi, pranishmit ishin entuziazmuar dhe me ngritjen e dorės u aprovimi i

 kėtij projekti, qe do merret si bazė e bashkimit shpirėrorė Shqiptarėve.

Themeluesit, nismėtarit dhe Kryetarit   kėsaj nisme z. Skenderbeg Klaiqit ju benė  pyetje nga  pranishmit prej natyrave me

 te ndryshme:

Si do funkionoj lobi, duke ditur se ka pas formim lobit njė jave parė Bruksel pa prezencen dhe pa kordinim me ju?

Ishte njėra nga pyetjet.

 Kryetari Skenderbeg Klaiqi ju pėrgjigj me njė modesti thjesht ku potencoj:  nuk ėshtė keq ketė aktivitete, mandej besoj se

gjithė e kemi njė qėllim dhe ai qėllim do jet faktor neve do na bashkoj , u bisedua gjėrė e gjatė mbi atė se si duhet

sillemi ndėr vete pėr qenė unifikuar.

U edhe prezentimi I anėtarėve ishin Panel, prezenca e Safet Aliut I cili ishte aty pėr dėshmuar se don njė bashkpunim

lobistėve qe jetojn dhe punojn Namyr, pasi e shef udhės se nuk ka vend pėr ndarje dhe se duhet punojm bashk.  Kryetari

 u pėrgjigj aq ka punė Lobin Euroatlantik Shqipta,  se ka vend pėr gjithė, duke vazhduar tutje se Shqiptar tepert nuk ka,

vtėm na duhet punė, urtėsi, discipline, sakrificė dhe vetemohim.

 Z. Skenderbeg Klaiqi bėri thirrje edhe pėr ata deshirojnė themelojne degė dhe ti kyqen kėsaj nisme, paisen me licenca me

kohė nga komisioni pėr ndarjen dhe legjitimimin e degėve, nėndegėve apo kshillave po formohen.

Ne tubim ishte e pėrfshirė mėrgata Shqiptare nėpėrmjet Shoqatave. Shoqata ishin prezent :

1.     Makowal , 2. Dora Dorės 3. Iliria,  dhe ishin edhe dy radio stacione qe e percollen punen nga afer sia jo “Radio dėshira” dhe radiu RUN.

1.     Ne kete tubim ishin present mėrgata shqiptare nga qytetet: Bruksel, Anvers, Liege, Togeren, Parisi , La Louvier dhe natyrishtė Namyr.

2.     Kishte interesuar edhe nga Gjermania dhe Franca.

 

U zgjedhja e kėshillit nismėtar pėr formimin e degės LEASH it dega Belgjikė, ku I zgjodhėn 23 Anėtar duke u munduar pėrfshihen

gjitha qytetet, profilet po edhe shoqatat ku edhe u formuan disa komisione.

 

 

Kryesinė e pėrkohėshme e Lobit Euroatlantik Shqiptar ne Belgjikė e pėrbėjnė kėta  anėtar :                

1.Fitore Sopi 2. Faton Ghashi, 3. Orhan Azemi  4. Bilent Memeti  5.Selver Hasani 6. Hamide Termkolli 

7. Habibe Durak    

 

Gjatė punės mėtutjeshme u formuan komisionet :

 

- Komisioni pėr ekonomi e mori pėr sipėr z. Nela Dorina

 

- Komisioni per komunikim me media e mori pėr sipėr z.Orhan Azemi

 

- Komisioni pėr pėr pėr profilizim kuadrove,  emori pėr sipėr Fitore Sopa.

 

Pas zgjedhjes komisioneve u vendos mbrenda 6 muajve  kjo Kryesi e kėshillit sapoformuar , ta  marrin obligim pėr formimin e

 kėshillave nėpėr qytetet ku do ketė nevojė dhe ku ka inteeresuar formohet LEASH . Nga kėshillat do formohen tre nėndegė

 edhe ato njė Walloni, njė Bruksel dhe njė Flandėr nga kėta tre degė do formohet Kryesia e degės LEASH pėr Belgjikė me

cilėn u pajtuan gjithė

Mbledhja  pėrmbyll me njė koktel organizuar nga kėshilli inicues

 

 

Me rrespekt,

Keshilli nismetare